1. 1.СТРЕЉАШТВО
  2. 2.СТОНИ ТЕНИС

ЦИЉЕВИ РАДНИЧКО СПОРТСКИХ ИГАРА

Основни циљеви РСИ су:

- Да кроз организационе видове активности и система такмичења омогуће укључивање што већег броја радника да се организују, по слободном избору и баве рекреацијом.

- Да омогуће шири и организованији програм системског бављења рекреацијом.
- Да поспеше и стимулативно делују на масовни развитак рекреације у предузећима.
- Да допринесу међусобном упознавању радника, повезивању њихових предузећа, размени искустава из области производње, развоја друштвено-економских односа, социјалне, здравствене и културне политике и др.
- Да позитивно јачају међуљудске односе и развијају васпитне вредности код радника, као што су смисао за колективни живот и рад, другарство и стваралачки однос у свим областима живота и рада.

ОПШТЕ ПРОПОЗИЦИЈЕ ЗА СПОРТСКА ТАКМИЧЕЊЕ РАДНИКА НАМЕНСКИХ ИНДУСТРИЈА СРБИЈЕ

Право наступа имају радници запослени у предузећима која су учесници игара.
2. Предузећа могу пријављивати само по једну екипу у свакој спортској дисциплини.
3. Сваки учесник може учествовати у више спортова уколико
у великој мери не ремети такмичарску сатницу.
4. Све с
портске манифестације одвијаће се према унапред утврђеном програму и сатници.
5. Организатори сусрета су председници синдикалних организација или лица која они именују.
6. Организатори сусрета су уједно и такмичарски одбор
(или ће га они овластити).
7. У свим спортским такмичењима екипе су обавезне присуствивати у
нумерисаној и једнобразној опреми (ради уредног вођења протокола).
8. Сва такмичења ће се одвијати према усаглашеним правилима организатора сусрета.

10. Свако предузеће
може истаћи кандидатуру за домаћина такмичења РСИ за наредну годину у наведеним спортским дисциплинама.
11. На крају
такмичења , односно задњег дана ових сусрета Организатор такмичења врши ће проглашење победника по спортским дисциплинама и генералном пласману.
12. Предузеће које збиром поена у свим дисциплинама освоји прво место у укупном пласману добија прелазни пехар. За освајање прелазног пехара рачунају се победници у укупном пласману почев од сезоне 201
5.г. ( без обзира на број дисциплина ).
13. Целокупна активност на РСИ објављује се у Билтену РСИ који издаје Организациони одбор РСИ и у средствима информисања.

ПРОТОКОЛ О СПРОВОЂЕЊУ ТАКМИЧЕЊА

Организатор је дужан да обезбеди:

1. Терене прописаних услова и димензија за одржавање такмичења
2. Реквизите
3. Просторије за пресвлачење учесника
4. Остала потребна лица (судије, записничаре, редаре
, дежурну лекарску службу и остала техничка лица )
5. У циљу стимулисања и одавања признања такмичарима и екипама, као и појединцима- организаторима, за њихов допринос у организовању и спровођењу РСИ, дају се награде и признања која додељује организатор РСИ.
6. Врсту, број и вредност награда утврђује организатор РСИ пре одржавања свечаног проглашења победника на РСИ.

- Ограничења наступа за раднике

1. Којима је од стране здравствених органа забрањено бављење спортом и рекреацијом или се налазе на боловању.
2. Који су регистровани као такмичари у спортским клубовима (савезни ранг такмичења) за спортску дисциплину у којој се организује такмичење.
3. Који нису у радном односу са дотичним предузећем.

МУШКАРЦИ

3. 3.БАСКЕТ

МАЛИ ФУДБАЛ

*Утакмице се играју на теренима предвиђеним за мали фудбал

* Екипа броји 10 играча ( 4+1 у игри и 5 резервна ).
* Утакмице трају у предтакмичењу 2 x 15 минута са одмором између два полувремена од 5 минута. За екипу на једној утакмици наступа 4 играча + голман. Уколико у току игре, услед искључења појединих играча или других разлога, екипа остане са мање од 3 играча, утакмица се трајно прекида и региструје службеним резултатом 3:0, ако резултат при прекиду није повољнији за противничку екипу, па се сусрет региструје резултатом при прекиду.
* Играчи када изађу на терен морају бити опремљени у нумерисаној спортској опреми.
* Корнер од голмана не важи.
* Није дозвољено да голман ухвати лопту, а да му је саиграч врати ногом.
* Није дозвољено да голман дегажира лопту преко центра, ако је лопта била у гол ауту.
* Правила офсајда не важе.

* Замене играча су летеће, тј. замењени играч мора напустити, а заменик ступити у терен у зони замене, да би процедура замене била исправна. Непоштовање овога повлачи казну искључења из игре у трајању од 2 минута.

* Утакмица за треће (3) и прво (1) место игра се 2 x 20 минута. У случају нерешеног исхода играће се продужетци 2 x 5 минута, а ако је и тад нерешен исход приступиће се процедури извођења пенала ради добијања победника.
* Суди се по правилима игре за мали фудбал, у складу са овим пропозицијама, а шта није обухваћено овим пропозицијама – суди се по правилима ФС Србије.

ОДБОЈКА

*Играчи су једнобразно обучени ( исти дресови ) осим либера. У постави на терену у сваком моменту мора бити 6 играча с’тим што либеро, може ући у одбрану само уместо играча-играчице необазирући се да ли у игри већ постоји један либеро, што значи да у екипи од највише 12 играча могу да буду два либера ( није обавезно ).

* Екипа броји 12 играча ( 6 у пољу + 4 резерве )
* Утакмице се играју у два (2) добијена сета, до 25 поена. Одлућујући трећи (3) сет се игра у тај-бреку до петнаест (15). Да би добила сет победничка екипа мора имати два (2) поена више од противника.
* Суди се по правилима Одбојкачког савеза Србије, а у складу са овим пропозицијама.

БАСКЕТ

*Екипу сачињава 5 играча ( 3 + 2 )

* У игри су три такмичара ( 3 такмичара)
* Игра се на половини кошаркашког терена. Средишња линија је гранична линија терена.
* На почетку сусрета, судија жребом одређује којој екипи ће припасти лопта.

*Екипа која жребом освоји лопту,креће у напад ван линије 6.75, једним пасом са саиграчем.
* Погодак са линије 6,75 метара вреди два (2) поена, док погодак унутар ове линије вреди један (1) поен.

*Измене играча се врше после постигнутог поена или фаула било које екипе.
* Седам личних грешака екипе је бонус. Свака наредна лична грешка после бонуса кажњава се са извођењем два слободна бацања. За време бацања екипе се поставе за скок.
* Уколико се погоди кош после слободног бацања вреди један (1) поен, мења се посед лопте.
*Екипа која у нападу,која после промашеног коша,оствари офанзивни скок, може одмах кренути у напад. Уколико екипа у одбрани оствари скок после шута екипе у нападу или освоји лопту,мора изнети лопту ван линије 6.75 и тако кренути у напад .Тада играч,који освоји лопту , може додати пас ван линије 6.75 свом саиграчу и тако кренути у напад или дриблингом сам изаћи ван линије 6.75 и одмах кренути у напад.

* У случају Неспортске, Техничке или Дисквалификујуће грешке, екипа чији је играч начинио грешку кажњава се одузимањем једног (1) поена, а лопта се додељује противничкој екипи.
* Уколико исти играч начини две (2) Неспортске или Техничке грешке, следи аутоматски дисквалификација тог играча, а екипа се кажњава исто као и за прву Неспортску или Техничку грешку.
* Један играч у току меча може направити највише пет (5) личних грешака после чега бива искључен из игре са правом замене.
* У току игре свака екипа има право на један тајм-аут у трајању од једног (1) минута.
* Тајм-аут се пријављује код судије после прекида. Измена играча се обавезно пријављује код судије.
* Игра се завршава након 15 минута или пак ако је једна од екипа постигла 21 поен уз два (2) поена разлике у односу на противничку екипу. Напад траје 16 секунди.
* Ако на терену остане само један играч из екипе (остали играчи су напустили утакмицу због личних грешака ), сусрет се прекида и региструје се службеним резултатом 2:0 у корист екипе која има два (2) или три (3) играча у пољу. Ако је резултат при прекиду повољнији за победничку екипу, сусрет се региструје резултатом при прекиду.
* Утакмицу суди најмање један (1) судија са свим правима и обавезама из ових правила и правила кошаркашке игре.

* За све сусрете предвиђене овим правилима води се официјелни записник на прописаном обрасцу.
* За све што није прописано овим правилима, примењују се Правила кошаркашке игре.

НАДВЛАЧЕЊЕ КОНОПЦЕМ

НАДВЛАЧЕЊЕ КОНОПЦА

* Екипа броји осам (8) такмичара, шест ( 6) у пољу + две (2) резерве
* Такмичење је екипно
* Екипа може наступити најмање са пет (5) такмичара.
* За надвлачење се користи дебели конопац ( 20-35 мм ) , обима и дужине 10-20 метара.
* Конопац је на средини означен заставицом у боји, чији је врх при подизању конопца окренут на доле.
* Борилиште је означено са три (3) паралелне линије са међусобном удаљеношћу једног метра.
* Конопац се поставља попречно у односу на ове линије.
* На знак судије такмичари обе екипе прилазе једном и другом крају конопца, подижу га до висине кукова и заузимају најпогоднији положај за почетак надвлачења.
* Судија подешава конопац тако да заставица буде изнад средишње линије.
* На знак сада или звиждук пиштаљке почиње надвлачење.
* Једна рунда надвлачења траје док једна екипа не повуче на своју страну средину конопца обележену заставицом преко прве своје линије.
* Такмичење се завршава победом оне екипе која је два (2) пута повукла заставицу преко своје прве линије.
* Време надвлачења у једној рунди је 60 секунди, а у случају да ни једна екипа не надвуче противника за то време, надвлачење се проглашава нерешеним.

ЖЕНЕ

1. 4.ОДБОЈКА
  2. 5.БАСКЕТ
  3. 6.ПИКАДО

ОДБОЈКА

*Екипу сачињавају (највише) 12 играча од којих су 6 у игри. Играчи су једнобразно обучени ( исти дресови ) осим либера. У постави на терену у сваком моменту мора бити 6 играча с’тим што либеро, може ући у одбрану само уместо играчице необазирући се да ли у игри већ постоји један либеро, што значи да у екипи од 12 играча могу да буду два либера ( није обавезно ).

* Екипа броји 12 играча ( 6 у пољу + 6 резерве )
* За екипу у једној утакмици може наступити најмање пет (5) играча.

БАСКЕТ

* Измене играча се врше после постигнутог поена или фаула било које екипе.

ПИКАДО

*Такмичење је екипно а победник у појединачној конкуренцији се добија на основу освојених бодова појединаца остварених приликом наступа екипа у екипном такмичењу.

*Гађа се са удаљености од 3м у мету која је постављена на висину од 1,70м од пода.

* Екипу сачињавају три (3) такмичарке.
* Екипа може наступити најмање са два (2) такмичара
* У мету се гађа са пет (5) пробних и три (3) пута по десет (10) важећих хитаца за бодовање са удаљености од три (3) метара.

* Мете и стрелице обезбеђује организатор такмичења и оне су исте за све такмичарске екипе.

* Мета се поставља на висини од 1,75 метара рачунајући при томе центар мете.
* Бачена стрелица мора се задржати у мети најмање пет (5) секунди, у супротном хитац се не рачуна.

* После сваког хитца стрелица се вади из мете.
* Пласман екипа се одређује збиром остварених кругова свих такмичарки екипе.
* У случају истог броја кругова, победник је екипа која је имала више погођених кругова од 20 поена, затим од 15 итд. ( 10, 9, 8 ....2 ).

МЕШОВИТО

1. 3.СТРЕЉАШТВО
  2. 4.СТОНИ ТЕНИС

СТРЕЉАШТВО

* Такмичење је екипно, екипу сачињавају три (3) такмичара-ке.

* Екипа може наступити најмање са два (2) такмичра-ке и то обавезно различитог пола.
* Гађа се из ваздушне пушке серијске израде са отвореним нишаном без помоћног нишана и штекера, с тим да није тежа од 3,1 кг.. У ову категорију спадају следеће ваздушне пушке: Црвена застава; Славија; Лучник; Аншиц-330 и 350 и остале серијске пушке.
* Мета је пречника 83 мм, одстојање од мете је 10 метра, гађа се стојећим ставом без наслона.
* Гађа се са 20 дијабола за бодовање и проба која није ограничена по броју дијабола. Мете и дијаболе обезбеђује организатор и истоветне су за све екипе.
* Такмичари наступају са својим пушкама, а према могућностима и у одговарајућој опреми.
* Време гађања зависи од броја пријављених екипа - 30 до 45 минута за сваког такмичара.
* За ово такмичење важе правила Стрељачког савеза Србије.

СТОНИ ТЕНИС

* Такмичење је екипно. Екипа броји три (3) члана + две (2) резерве, може и без резерви.

* Партија се игра у три (3) добијена сета до 11 поена са променама серве на 2 сервирања.
* Да би добили победника у сету играч мора имати два (2) поена више од противника.
* Мечеви екипа се играју до четири (4) добијене партије, и то: први круг: А - Y; Б – X ; Ц – Z други круг: А – X; Ц – Y; Б - Z трећи круг: : ДУБЛ
* Екипа може наступити са најмање два (2) такмичара.
* Такмичење се игра по правилима Стонотениског савеза Србије, а у складу са овим пропозицијама.

СПОРОВИ И ЖАЛБЕ

У случају спора за било коју дисциплину, подноси се жалба, најкасније 30 минута по завршетка сусрета.

Жалба се упућује Такмичарској комисији, која је дужна да спор реши до почетка следећег кола.

Напомена: У случају кашњења, екипа у било којој дисциплини се чека највише 10 минута.